Porady

Wszystko, co należy wiedzieć o maszynach CNC

W obecnych czasach coraz więcej zakładów przemysłowych decyduje się na korzystanie z nowoczesnych rozwiązań w formie zaawansowanych technicznie urządzeń. Maszyny w formie obrabiarek posiadają specjalne oprogramowanie, dzięki któremu można precyzyjnie sterować całym procesem obrabiania. System ten nazywany jest CNC i działa również w połączeniu z innymi zintegrowanymi systemami takimi jak CAM czy systemem CAD. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące obróbki maszynami CNC.

Zastosowanie maszyn CNC

Maszyny do frezowania CNC znajdują się w różnego rodzaju zakładach oraz warsztatach produkcyjnych. Bez nich nie jest możliwa obróbka narzędzi, przyrządów oraz maszyn. Dzięki ich zastosowaniu można uzyskać duże zróżnicowanie wykrawanych kształtów. Praca przy użyciu obrabiarek CNC jest zawsze szybka i bezproblemowa, a jakość wycinanych i obrabianych materiałów jest bardzo wysoka. Nowoczesne frezowanie CNC umożliwia obróbkę materiałów przy jak największej wydajności. Ostrze, dzięki któremu możliwa jest obróbka materiałów, nazywane jest fachowo frezem.  Tego rodzaju ostrza używane są w frezarkach i służą do obróbki powierzchni płaskich i kształtowych, przy skrawaniu przedmiotów metalowych, drewnianych oraz wykonanych z tworzyw sztucznych. Zastosowanie tych narzędzi jest naprawdę szerokie.

Wady i zalety maszyn CNC

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że maszyny tego rodzaju muszą przechodzić regularny serwis, co czasem może być uciążliwe dla operatorów. Jeśli chodzi o awarie maszyn, to warto wiedzieć, że drobne i proste naprawy mogą nie wystarczyć. W przypadku naprawy tokarek manualnych, czy też naprawy frezarek manualnych, potrzebny jest to specjalistyczny serwis obrabiarek CNC. Jeśli chodzi o zalety, to niewątpliwą jest to, że maszyna z oprogramowaniem CNC wymaga o wiele mniejszej ilości pracowników obsługujących, co dla właścicieli firm jest korzyścią. Jeśli chodzi o BHP, czyli bezpieczeństwo pracy, to dzięki obrabiarkom CNC zostaje ono zwiększone, gdyż operator nie ma kontaktu bezpośredniego z ostrymi narzędziami, które skrawają i obrabiają materiał. Operowanie maszynami CNC wymaga oczywiście przejścia odpowiednich szkoleń.

Podsumowując, obrabiarki z systemem CNC posiadają zarówno wady, jak i zalety. Warto jednak wiedzieć, że to czy urządzenie posiada wadę, która jest naprawdę uciążliwa zależy od tego, kto ocenia daną maszynę. Jedno jest jednak pewne – obrabiarki CNC są lepsze od tych sterowanych ręcznie i wiadomo, że z rozwojem techniki produkty końcowe, które są poddawane obróbce będą jeszcze lepszej jakości. Dlatego właśnie warto przemyśleć zakup profesjonalnej obrabiarki CNC do własnego zakładu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *