Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Jaki rodzaj drewna wybrać do obróbki stolarskiej? Przewodnik

Obróbka stolarska to nie tylko odpowiednie maszyny stolarskie, takie jak tokarki czy frezarki, ale także materiał. Jeśli chcesz zadbać o to, by móc przygotować odpowiednie meble lub inne produkty, musisz szczególnie pomyśleć o drewnie. Ma wiele rodzajów, jest bardzo zdradliwe i od jego typu i jakości zależy to, w jaki sposób uda Ci się zadbać o rzeczy, które stworzysz. A więc jaki rodzaj drewna wybrać do obróbki?

Jaki rodzaj drewna jest najlepszy do obróbki stolarskiej?

Zwykle o drewnie nie myślimy w kategoriach różnorodności. Jednak jako materiał do obróbki za pomocą elektronarzędzi gwarantuje szeroki wybór. Różne gatunki drzewa mają szereg różnych, często odmiennych od siebie właściwości, które wpływają na jakość wykonywanych produktów końcowych. Jakimi materiałami warto się zainteresować?

Sosna jest jednym z najtańszych materiałów stolarskich. Ogólnie dostępna w Polsce, ładna, klasyczna i nie trudna w obróbce. Cechuje się dużą wytrzymałością, co dobrze o niej świadczy i dzięki czemu jest wygodniejsza w użyciu. Nic dziwnego, że powstaje z niej wiele mebli.

Drewno bukowe jest nieco bardziej charakterystyczne. Najłatwiej poznać je po masie i gęstości – wyraźnie twarda, zbita masa może posłużyć do wykonania masywnych przedmiotów. Materiał ten jest sprężysty i podlega barwieniu, co sprawia, że bejcowanie czy woskowanie przedmiotów bukowych jest łatwiejsze.

Największą popularność w polskich stolarniach ma dąb. Jest to drewno o szczególnych właściwościach, z którego produkty osiągają wysokie ceny. Jest to materiał twardy, masywny i ciężki, a do tego wodoodporny. Często produkuje się z niego podłogi, bo jego wytrzymałość doskonale się do tego nadaje.

Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze materiału?

Jak wybrać ten właściwy materiał? Nie chodzi przecież tylko o wiedzę, który rodzaj drewna najlepiej nadaje się do obróbki elektronarzędziami, ale także o świadomość tego, jak ma wyglądać dany egzemplarz. Wprawne oko będzie tu nie do przecenienia. Szukaj desek, które nie posiadają wygięć i nietypowych kształtów. Taki materiał był najprawdopodobniej źle suszony. Należy zwracać uwagę na pęcherze żywiczne, pęknięcia rdzeniowe i sęki – to raczej świadomość złej jakości drewna niż pięknego egzemplarza.

Rozpoznawanie wad materiałowych drewna jest niezwykle ważne, by móc zaopatrzyć się w najlepsze jakościowo egzemplarze. Trzeba pamiętać, że właśnie od tego zależy nie tylko to, jak będzie wyglądał produkt końcowy, ale także to, czy łatwo będzie się go przygotowywało. Dlatego dbałość o te elementy to podstawa, by kupić dobre drewno do obróbki.

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów