Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Wiertarka stołowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Co to jest wiertarka stołowa?

Wiertarka stołowa to jedno z podstawowych narzędzi jakie wykorzystuje się w zakładzie produkcyjnym, warsztacie czy innym pomieszczeniu, gdzie obrabia się drewno lub metal. Choć wydaje się, że wszystkie wiertarki stołowe wyglądają bardzo podobnie, to wybór tej najlepszej, która spełni wszystkie oczekiwania nie zawsze jest prosty. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto jest poznać specyfikę tych urządzeń, ponieważ odpowiednia wiedza o parametrach technicznych może w znacznym stopniu pomóc przy wyborze.

Wykorzystanie wiertarki stołowej

Choć wykorzystanie wiertarek stołowych często ogranicza się do wiercenia w metalu, to w pracy z drewnem również świetnie się sprawdzają. Tego rodzaju maszyny najczęściej wykorzystywane są do precyzyjnego wykonywania otworów w przedmiotach metalowych oraz tworzywowych. Warto pamiętać, że wiertarkę stołową dobiera tak, aby przede wszystkim można było skupić się na wierceniu w jednym, konkretnym materiale. Podobnie jak w przypadku zwyczajnych wiertarek ręcznych, obróbka materiału musi odbywać się za pomocą innego zestawu wierteł – ceny wierteł również warto sprawdzić przed zakupem samej wiertarki stołowej.

Jakie parametry są najważniejsze?

Główne czynniki, o których należy pamiętać przy wyborze to: po pierwsze moc – im jest ona większa, tym twardszy materiał uda się przewiercić, lecz cecha ta jest istotna z jeszcze jednego powodu. Otóż wiertarki stołowe o większej mocy mają trwalsze silniki – nie zużywają się tak szybko jak te w słabszych modelach. Dzięki temu wiertarka może być eksploatowana przez dłuższy czas. Drugą kwestię stanowią prędkości obrotowe – w większości przypadków ważniejsza jest maksymalna, ale w praktyce należy przyjrzeć się również minimalnej prędkości obrotowej, ponieważ w najtwardszych i najgrubszych materiałach otwory wykonuje się zdecydowanie powoli. Oczywiście im szerszy zakres regulacji prędkości obrotowej, tym bardziej wszechstronna jest dana wiertarka stołowa. Kolejny czynnik, na który warto zwrócić uwagę jest maksymalna średnica wiercenia. Jest ona wprost zależna od mocy urządzenia. Modele o większej mocy mogą wiercić większe otwory, jednak warto pamiętać o tym, że średnica ta będzie zmieniała się w zależności od surowca, np. w stosunkowo miękkim drewnie zawsze można wywiercić przy tej samej mocy wiertarki otwór większy niż w stali.

Zapoznaj się z ofertą używanych maszyn stolarskich w naszym sklepie!

Ile kosztuje wiertarka stołowa?

I wreszcie cena. Dla niektórych parametr ten jest najbardziej istotny. Do zastosowań domowych wystarczają wiertarki stołowe za 500 złotych, a nawet i mniej. Nie cechują się one jednak przesadnie dużą mocą ani nie są specjalnie trwałe. Jednakże, gdy ktoś kupuje tak tanią wiertarkę, to z pewnością liczy się z tym, że nie będzie zbyt mocno eksploatowana. 

Należy wiedzieć, że droższe modele wiertarek kupuje się do zastosowań półprofesjonalnych i specjalistycznych. W tym przypadku zazwyczaj dochodzi do sprawdzenia kilka czynników specyficznych dla wiertarek stołowych przeznaczonych do użytku profesjonalnego. Jeśli nie jesteśmy pewni jaki rodzaj wybrać, warto także poradzić się fachowca.

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów