Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Wiercenie w drewnie – wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat

Drewno jest dość wdzięcznym materiałem jeśli chodzi o obróbkę. Nie powinniśmy mieć większych problemów, by odpowiednio je oszlifować czy wywiercić otwór dowolnej średnicy i długości. Aby to jednak dobrze zrobić, potrzebujemy specjalnych narzędzi. Jak pracować z drewnem, by nie spowodować jego pęknięcia? Dowiedz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Jak wywiercić w drewnie otwór?

W zależności od grubości drewna do wiercenia można wykorzystać wiertarkę lub wiertarko-wkrętarkę. Oba te urządzenia zapewniają komfort pracy, ale wiertarka przeważnie generuje zdecydowanie większą moc, dlatego praca z jej wykorzystaniem jest szybsza i łatwiejsza. Aby wywiercić ładny otwór w drewnie, warto wykorzystać odpowiednie wiertła. Sama wiertarka czy wkrętarka wyposażona w nieodpowiednie wiertło pomoże nam co prawda wywiercić dziurę, ale będzie ona poszarpana, a w przypadku cienkiej deski może okazać się, że taka próba zakończy się uszkodzeniem większego elementu drewna. Pamiętajmy więc, by zawsze wybierać wiertła dedykowane do materiału, w którym zamierzamy wiercić. Wiertło do drewna ma dość specyficzną budowę, a na jego środku znajdziemy ostry koniec umożliwiający pełną kontrolę i precyzyjne wykonanie otworu dokładnie w tym miejscu, w którym go potrzebujemy. Wiercenie otworów w drewnie nie jest trudne pod warunkiem, że mamy do tego odpowiednie narzędzia.

Jak wywiercić w drewnie duże otwory?

Zastanawiasz się jak wywiercić duży otwór w drewnie? Czynność ta jest równie prosta jak robienie niewielkich dziur, ale do poprawnego wykonania otworu dużej średnicy potrzebować będziemy otwornicy. Jest to metalowa końcówka, którą umieszcza się w wiertarce lub wkrętarce. Na jej środku znajduje się cienkie wiertło będące jednocześnie prowadnicą otwornicy. Na brzegach końcówki wykonane są ostre ząbki, które umożliwiają wykonywanie precyzyjnych, równych i estetycznie wyglądających otworów. Wiercąc w drewnie, powinniśmy zacząć od niewielkich obrotów i dopiero w momencie, gdy otwornica delikatnie zagłębi się w desce, systematycznie zwiększać je aż do uzyskania pożądanej mocy. Pomimo że praca w tym materiale jest dość przyjemna i niespecjalnie skomplikowana, to warto pamiętać, by odpowiednio zabezpieczyć oczy. Trociny, które wypadają z dużą prędkością w trakcie wiercenia, mogą uszkodzić oko i sprawić nam wiele bólu i problemów zdrowotnych. To właśnie dlatego tak istotne jest noszenie w trakcie pracy okularów ochronnych. Gwarantują one bezpieczną pracę nie tylko z drewnem, ale także stalą czy betonem.

 

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów