Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Tokarki – czy warto mieć je w swoim warsztacie?

Tokarki do drewna, choć jeszcze niedawno uchodziły za rzadko używane narzędzie w, obecnie cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Przez lata uznawane były głównie za narzędzia do toczenia tralek dla schodów. Jednak obecnie obserwujemy nowy trend, gdzie coraz więcej osób, nawet bez wcześniejszego doświadczenia w obróbce drewna, pragnie rozwijać swoją kreatywność poprzez toczenie. Tokarka do drewna to obecnie niezbędne urządzenie w każdym warsztacie stolarskim.

Zastosowanie tokarek do drewna

Tokarki umożliwiają tworzenie niepowtarzalnych projektów, takich jak misy, pojemniki, wazony, talerze itp. Pomysłowość stolarzy i artystów nie zna tu żadnych ograniczeń, a drewno staje się materiałem plastycznym do formowania. Pozwalają także uzyskiwać precyzyjne detale i wykończenia, co jest istotne zwłaszcza przy tworzeniu elementów dekoracyjnych czy precyzyjnych fragmentów mebli.

Dzięki tokarce można nadawać różnorodne formy obrabianym przedmiotom, a także tworzyć gwinty czy nacięcia, co zwiększa ich estetykę i funkcjonalność.

Sekrety pracy na tokarce

Są różne sposoby pracy na tokarce, których w trakcie pracy można się nauczyć. Doświadczenie powoduje, że maszyna ta staje się prawdziwym ułatwieniem i otwiera przed użytkownikiem nowe przestrzenie w pracy z drewnem. Toczenie we wrzecionie polega na obróbce przedmiotu mocowanego między dwoma kłami lub wrzecionem i konikiem. Toczenie ubytkowe, zwane też toczeniem miseczkowym, polega na zamocowaniu obrabianego przedmiotu tylko do wrzeciona, co umożliwia obróbkę głównie zewnętrznych powierzchni.

Dłuta z wymiennymi ostrzami z węglików spiekanych są popularne zarówno wśród początkujących, jak i zaawansowanych tokarzy. Nie wymagają szlifowania, zapewniając stały poziom jakości skrawania.

Dobór odpowiedniej tokarki i jej wyposażenia otwiera przed pasjonatem i profesjonalistą pełen wachlarz możliwości. 

Wybór odpowiedniej tokarki

Wybór odpowiedniej tokarki zależy od indywidualnych potrzeb. Należy brać pod uwagę parametry takie jak moc silnika, rozmiar tokarki, rodzaj toczenia, czy możliwość mocowania różnych elementów pomocniczych, takich jak płyta czołowa czy uchwyt czteroszczękowy. Przed zakupem warto również skonsultować się z doświadczonymi fachowcami i, jeśli to możliwe, wypróbować tokarkę na własną rękę.

Tokarki do drewna, choć kiedyś uważane za narzędzia rzadko stosowane, teraz wracają do łask. Ich wszechstronne zastosowanie, możliwość tworzenia unikalnych projektów, precyzyjna obróbka drewna, to czynniki, które przyciągają zarówno hobbystów, jak i profesjonalistów. Warto więc zastanowić się, czy tokarka nie powinna zagościć również w Twoim warsztacie, otwierając przed Tobą nowe możliwości twórcze i rękodzielnicze.

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów