Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Różnice między tokarką a frezarką. Przewodnik dla stolarza amatora

Początkujący stolarz może czuć się zagubiony, przeglądając niezwykle rozbudowaną ofertę maszyn potrzebnych do wyposażenia warsztatu. Na starcie warto skoncentrować się na podstawowych urządzeniach, do których zalicza się tokarka i frezarka. Czym charakteryzuje się każda z nich? Do jakich zadań jest przeznaczona? Co kupić, aby inwestycja była udana i opłacalna?

Tokarka – podstawowa maszyna w zakładzie stolarskim

Skrawanie to jedna z najpopularniejszych metod obróbki drewna. Pozwala na szybkie i dokładne usuwanie naddatku w taki sposób, aby powstał detal w kształcie i rozmiarze idealnie odpowiadającym zamysłowi projektowemu. W zależności od potrzeb oraz tego, jaki jest charakter prac, wyróżniamy tokarki automatyczne CNC i narzędzia ręczne. Drugie są zautomatyzowane, sterowane komputerowo, na pewno szybsze i łatwiejsze w obsłudze. Czynnikiem decydującym w wyborze któregoś z urządzeń jest na pewno budżet, jakim dysponujesz i ilość miejsca w warsztacie.

Tokarki pozwalają na swobodne kształtowanie brył – stożków, wałków, gwintów, kul. Ich powierzchnię można obrabiać na dwa sposoby, a więc wytyczając od wewnątrz i tocząc na zewnątrz. Noże tokarskie umożliwiają skrawanie w dowolnym kierunku, ponieważ tną w sposób kopiowy – według wyznaczonych linii, a także wzdłużny – równolegle względem powierzchni, czy wreszcie kształtowy, gdy chcesz uzyskać konkretny kształt przedmiotu.

Przy pomocy tokarki wykonasz elementy kuliste, a więc tulejki i nakrętki, a także części wymienne głowic w maszynach, otwory w materiałach czy wygładzić ich końce. Szerokie spektrum zastosowań czyni je jednymi z najważniejszych sprzętów w stolarni i tartaku.

Frezarka – nowoczesne i wygodne kształtowanie drewna

Nowoczesne frezarki są przeznaczone do kształtowania drewna i nadawania mu odpowiedniej formy. Działają podobnie jak dłuta, choć oczywiście obróbka następuje szybciej, jest wygodniejsza i bardziej precyzyjna. Frezy obracają się zgodnie z ustalonym kierunkiem i wykonując ruch przesuwają się po powierzchni materiału. W ten sposób kształtują go, nadając dekoracyjne formy np. na frontach meblowych. W przypadku tych maszyn obróbka wykonywana jest w sposób rowkowy, krawędziowy, przez żłobienie i zdobienie krawędzi drewnianych.

Jeżeli potrzebujesz frezarki o większej mocy wybierz taką w wersji dolnowrzecionowej i górnowrzecionowej. W sprzedaży są też frezarki krawędziowe i nutowe umożliwiające docieranie nawet do trudno dostępnych miejsc. Kupisz je także z drugiej ręki, czyli używane.

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów