Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Rodzaje tokarek wykorzystywane w polskim przemyśle

Rodzaje tokarek wykorzystywane w polskim przemyśle

Tokarka co to jest?

Tokarka co to właściwie oznacza? Tokarka jest urządzeniem wykorzystywanym do szerokiej obróbki powierzchni wszystkich materiałów obrotowych. Tłoczenie może być wykonywane zarówno na zewnątrz jak i poprzez wtłaczanie wewnątrz materiału. 

Jakie są rodzaje tokarek? Podział tokarek

Poszczególne rodzaje tokarek dzielą się ze względu na rodzaje obrabianych przedmiotów, a także rodzaj samej obróbki. Do najpopularniejszych należą tokarki kołowe, tarczowe, rewolwerowe, uchwytowe, automaty tokarskie. Wykorzystując tokarkę do obróbki przedmiotów można między innymi za pomocą ruchu obrotowego danego elementu wyprofilować otwór lub inny kształt. Tokarki kołowe najczęściej wykorzystuje się do obróbki stosunkowo dużych przedmiotów. 

Tokarki kołowe dodatkowo dzieli się na tokarki stołowe używane do małych przedmiotów, w których obróbka wymaga wysokiej dokładności. Tokarki produkcyjne – sprawdzają się podczas produkcji seryjnej, gdyż pracują bardzo szybko i efektywnie. Tokarki uniwersalne – stosowane najczęściej do materiałów stalowych oraz żeliwnych. Tokarki ciężkie – wykorzystywane do obróbki bardzo dużych przedmiotów, których waga sięgać może nawet 7 ton. Tokarki do obróbki gładkościowej – służą do profesjonalnego wykańczania materiałów. Tokarki wielonarządowe – charakteryzują się niezwykle wysoką precyzją, do obróbki wykorzystują jednocześnie kilka noży. Tokarki kopiarki – potrafią precyzyjnie skopiować przedmioty wykorzystując ruchy wzdłużne oraz skośne. Budowa tokarki zawsze uzależniona jest od jej funkcji oraz przeznaczenia.

Tokarka do czego służy i jakie ma zastosowanie?

Podział tokarek obejmuje również tokarki tarczowe, które wykorzystywane są do obróbki elementów które charakteryzują się wysoką średnicą. Tokarki tarczowe dzieli się na tokarki poziomy oraz pionowe. Występują również tokarki rewolwerowe które doskonale sprawdzają się podczas obróbki zgrubnej, lecz również do wykończenia elementów o niestandardowych kształtach. Dzięki obrotowej głowicy istnieje możliwość wykorzystywanie nawet kilkunastu różnych narzędzi charakteryzujących się zróżnicowaną funkcję. Dostępne są również automaty i półautomaty, które najczęściej mają ogólne zastosowanie przez co są bardzo uniwersalne. Mogą być wykorzystywane podczas produkcji seryjnej, masowej, lecz również indywidualnej. Ich największą zaletą jest możliwość samodzielnej pracy, a także zatrzymywanie się automatycznie kiedy brakuje materiału. Dlatego obsługa tego typu tokarki polega na dostarczaniu materiałów, kiedy ich już brakuje.

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów