Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Przetarcie drewna – o czym należy pamiętać podczas wykonywania?

Każdy pracownik tartaku powinien mieć zapewniony dostęp do pełnej i kompletnej wiedzy na temat przepisów BHP, jakie obowiązują nie tylko jego, ale również miejsce, w którym wykonuje swoje obowiązki. Jest ona niezbędna do tego, by zminimalizować ryzyko pojawienia się zagrożeń wynikających nie tylko z niedostosowania się do obowiązujących wymagań pracownika, ale również miejsca pracy. Przetarcie drewna jest o tyle wymagające, że zobowiązuje nie tylko do przepisowego wykonywania czynności, ale również składowania materiałów i odpadów.

Sposoby przecierania oraz wykorzystywane narzędzia

Przecieranie indywidualne – w jego wyniku pozyskuje się jedną sztukę tarcicy. W tym celu stosowana jest obrabiarka. Przecieranie grupowe – podczas jednego przejścia przez maszynę z jednej kłody powstaje kilka tarcic. Do uzyskania takiego efektu stosuje się zestaw pił traktowych, które odpowiednio rozstawione wewnątrz tartaku pozwalają uzyskać pożądaną grubość tarcic. Wyróżnia się trzy rodzaje przetarć grupowych: przetarcie jednokrotne na ostro, przetarcie jednokrotne z orzynaniem oraz przetarcie dwukrotne z pryzmowaniem.

Wykorzystywane maszyny i narzędzia muszą być odpowiednio przystosowane do miejsca pracy. Niezbędne jest nie tylko ustalenie zasad ich obsługi oraz wyznaczenie osób, które po przeszkoleniu mogą się tego podjąć, ale również bieżące serwisowanie i kontrolowanie stanu ich sprawności.

Czynniki, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo i komfort pracy

Nieodpowiedniej jakości narzędzia – piły stosowane podczas przecierania drewna muszą odznaczać się odpowiednio wysoką trwałością i solidnością. Ma to ogromny wpływ nie tylko na jakość powstających tarcic, ale również na jakość, bezpieczeństwo i komfort pracy. Pył – pracodawca powinien zastosować odpowiednie narzędzia, dzięki którym zredukuje ilość powstającego podczas przecierania drewna pyłu. Jest niebezpieczny przede wszystkim dla zdrowia, ale wpływa również na pracę maszyn znajdujących się w tartaku.

Niezbędne jest zamontowanie specjalnych systemów odciągów z maszyn, dzięki którym pył jest zaciągany i odprowadzany na zewnątrz tak, by nie osiadał na maszynach oraz nie był wdychany przez pracowników. Zbyt mała i ogólna wiedza na temat przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy lub niestosowanie się do nich.

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów