Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Profesjonalna obróbka metalu w domowym warsztacie. Jakie frezy wybrać?

Profesjonalna obróbka metalu w domowym warsztacie. Jakie frezy wybrać

Powierzchnie metalowe są bardzo twarde, do ich obróbki niezbędne są specjalne narzędzia i materiały. Do obróbki metalu wykorzystywane są frezarki, zastosowanie odpowiednich frezów umożliwia różnego rodzaju pracę tych urządzeń z wyjątkowo wymagającymi surowcami, jakimi są stal i metal.

Rodzaje frezów do metalu

Frezy pełnią funkcję narzędzi, ich zadaniem jest skrawanie różnych materiałów, zastosowanie frezów w warsztacie domowym wymaga odpowiedniego dopasowania do surowca, który ma być obrabiany. Chcąc z nich skorzystać, należy je najpierw zamocować do frezarki do stali, ale można także użyć wiertarki. Frezy do metalu na wiertarkę ze względu na surowiec, z jakiego są wykonane, można podzielić na:

  • wykonane ze spieków twardych,
  • stali szybkotnącej,
  • spieków ceramicznych,
  • węglika spiekanego i diamentu, frezy diamentowe są najdroższe i najmocniejsze, stosowane są do obróbki metali niezależnych.

Rodzaje frezów do metalu ze względu na ich budowę i sposób skonstruowania ostrza

  • Frezy do metalu trzpieniowe, zaopatrzone są w specjalny trzpień zakładany do frezarki, wśród nich można wyróżnić całą grupę modeli, między innymi:

            – typu N, mają ostrze spiralne o kącie 30 stopni, stosowane są do stali i metali szlachetnych,

           – typu W, są to frezy o kącie 45 stopni, stosowana jest do metali lekkich,

           – typu H, stosowane są do stali hartowanej,

           – typu WR, zawierają grube rozdzielacze wiórów, stosowane do metali lekkich.

  • Frezy do metalu palcowe, jest to grupa narzędzi, wśród których wyróżnić można frezy palcowe płaskie, kuliste, a także z promieniem, używane są głównie jako frezy do stali.
  • Frezy do metalu tarczowe posiadają masywną budowę, stosowane są jako frezy do stali, są bardzo wydajne i stabilne.
  • Frezy do metalu walcowe, zaopatrzone są w ostrza na powierzchni bocznej.

Frezarka do stali czy wiertarka?

Za pomocą frezarki do stali można nadać kształt nawet bardzo skomplikowanym przedmiotom ze stali. Do użytku w przydomowym warsztacie odpowiednia będzie standardowa frezarka do stali lub konwencjonalne frezarki uniwersalne. Sprawdzają się także podczas nauki zawodu i w warsztatach naprawczych. Frezarki tego typu są bezpieczne, wydajne i stabilne. Urządzając miejsce do pracy dla majsterkowicza, można użyć zwykłej wiertarki stołowej.

Stosując odpowiednie frezy do metalu na wiertarkę, można wykonać bardzo skomplikowane żłobienia lub otwory. Bardzo ważne jest zachowanie bezpieczeństwa podczas pracy z frezami, do oczu mogą dostać się niebezpieczne opiłki, dlatego należy stosować ochronne gogle i skórzane rękawice.

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów