Porady

Profesjonalna obróbka metalu w domowym warsztacie. Jakie frezy wybrać?

Profesjonalna obróbka metalu w domowym warsztacie. Jakie frezy wybrać1

Profesjonalna obróbka metalu w domowym warsztacie. Jakie frezy wybrać1

Powierzchnie metalowe są bardzo twarde, do ich obróbki niezbędne są specjalne narzędzia i materiały. Do obróbki metalu wykorzystywane są frezarki, zastosowanie odpowiednich frezów umożliwia różnego rodzaju pracę tych urządzeń z wyjątkowo wymagającymi surowcami, jakimi są stal i metal.

Rodzaje frezów do metalu

Frezy pełnią funkcję narzędzi, ich zadaniem jest skrawanie różnych materiałów, zastosowanie frezów w warsztacie domowym wymaga odpowiedniego dopasowania do surowca, który ma być obrabiany. Chcąc z nich skorzystać, należy je najpierw zamocować do frezarki do stali, ale można także użyć wiertarki. Frezy do metalu na wiertarkę ze względu na surowiec, z jakiego są wykonane, można podzielić na:

  • wykonane ze spieków twardych,
  • stali szybkotnącej,
  • spieków ceramicznych,
  • węglika spiekanego i diamentu, frezy diamentowe są najdroższe i najmocniejsze, stosowane są do obróbki metali niezależnych.

Strugarka czterostronna SCM P64

27 000  NETTO
Strugarka czterostronna SCM P64 Szerokość robocza 180mm Wysokość robocza 120mm 4 wrzeciona Posuw dwu stopniowy Elektryczna regulacja wysokości Wrzeciona regulowane
Nowość
Zamknij

Wiertarka wielowrzecionowa Masterwood FM2T

12 000  NETTO
Wiertarka wielowrzecionowa Masterwood FM2T 3 agregaty wiercące 2 pionowe 1 poziomy Dociski pneumatyczne 8x Ilość wrzecion Pionowe 2x 17 Poziome

Wiertarka do Sęków Ayen ED-08-4

5 000  NETTO
Wiertarka do Sęków Ayen ED-08-4 4 wrzeciona Docisk materiału Regulacja wysokości wrzeciona Stół roboczy 590×800 mm Moc 0,6kw

Piła do cięcia wzdłużnego

3 500  NETTO
Piła do cięcia wzdłużnego Regulacja piły góra-dół Culaga boczna Silnik 4kw Stół roboczy 980x79mm Wysokość ciecia około 110mm

Rodzaje frezów do metalu ze względu na ich budowę i sposób skonstruowania ostrza

  • Frezy do metalu trzpieniowe, zaopatrzone są w specjalny trzpień zakładany do frezarki, wśród nich można wyróżnić całą grupę modeli, między innymi:

            – typu N, mają ostrze spiralne o kącie 30 stopni, stosowane są do stali i metali szlachetnych,

           – typu W, są to frezy o kącie 45 stopni, stosowana jest do metali lekkich,

           – typu H, stosowane są do stali hartowanej,

           – typu WR, zawierają grube rozdzielacze wiórów, stosowane do metali lekkich.

  • Frezy do metalu palcowe, jest to grupa narzędzi, wśród których wyróżnić można frezy palcowe płaskie, kuliste, a także z promieniem, używane są głównie jako frezy do stali.
  • Frezy do metalu tarczowe posiadają masywną budowę, stosowane są jako frezy do stali, są bardzo wydajne i stabilne.
  • Frezy do metalu walcowe, zaopatrzone są w ostrza na powierzchni bocznej.

Profesjonalna obróbka metalu w domowym warsztacie. Jakie frezy wybrać

Frezarka do stali czy wiertarka?

Za pomocą frezarki do stali można nadać kształt nawet bardzo skomplikowanym przedmiotom ze stali. Do użytku w przydomowym warsztacie odpowiednia będzie standardowa frezarka do stali lub konwencjonalne frezarki uniwersalne. Sprawdzają się także podczas nauki zawodu i w warsztatach naprawczych. Frezarki tego typu są bezpieczne, wydajne i stabilne. Urządzając miejsce do pracy dla majsterkowicza, można użyć zwykłej wiertarki stołowej.

Stosując odpowiednie frezy do metalu na wiertarkę, można wykonać bardzo skomplikowane żłobienia lub otwory. Bardzo ważne jest zachowanie bezpieczeństwa podczas pracy z frezami, do oczu mogą dostać się niebezpieczne opiłki, dlatego należy stosować ochronne gogle i skórzane rękawice.