Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Postarzanie drewna – jak wygląda i jakie maszyny są niezbędne do tego zadania

Postarzanie drewna - jak wygląda i jakie maszyny są niezbędne do tego zadania

Drewniane meble czy elementy dekoracyjne to rozwiązania często wybierane w domach czy mieszkaniach. Ten surowiec nadaje wnętrzu ciepła i przytulnego klimatu, a pasuje do niemal każdego rodzaju aranżacji. Wielu jest też miłośników drewna starego, jednak nie każdy może sobie pozwolić na prawdziwe antyki. Dlatego coraz bardziej popularne staje się postarzanie drewna. Jak to zrobić prawidłowo?

Jak uzyskać efekt starego drewna?

Drewno najlepiej jest postarzać na dwa sposoby – chemicznie bądź mechanicznie. Niezależnie od wyboru metody takiego zabiegu, materiał należy wcześniej odpowiednio przygotować. Surowiec powinien zostać przede wszystkim dokładnie oczyszczony. Wszelkie pozostałości po preparatach, jak przykładowo farby czy lakiery, należy usunąć. Warstwę zewnętrzną drewna należy więc przeszlifować, nie zapominając o odpyleniu i usunięciu ewentualnych tłustych plam.

Co ważne, przed rozpoczęciem postarzania drewna, należy również zadbać o właściwą wentylację pomieszczenia. Służy to ochronie górnych dróg oddechowych przed pyłem czy oparami unoszącymi się z chemikaliów. Najczęściej używane preparaty do postarzania drewna to substancje barwiące, jak przykładowo farba, olej, wosk, ługa, lakier czy bejca.

Z kolei mechaniczne popularne sposoby na postarzanie drewna to między innymi szczotkowanie albo wykonywanie żłobień czy zarysowań. Powszechne jest też łączenie tych dwóch metod, by wykonać przecieranie bądź patynowanie. Wybierając mechaniczne sposoby postarzania drewna warto zaopatrzyć się sprzęt, który znacznie usprawni obróbkę tego surowca.

Kiedy przyda się maszyna do postarzania drewna?

Decydując się na mechaniczne postarzanie drewna, najlepiej kupić specjalny sprzęt przeznaczony do takiego rodzaju prac. Będzie to przydatne szczególnie wtedy, kiedy zawodowo zajmujemy się obróbką drewna. Zależnie od budżetu i zapotrzebowania, można przykładowo wybrać szlifierkę szczotkową. Przyda się zarówno do nadawania drewnu struktury, jak i czyszczenia czy polerowania.

Na rynku można też dostać kompaktowe maszyny do postarzania drewna, które często posiadają niezależnie od siebie działające szczotki i paski ścierne. Takie urządzenia mają na celu przede wszystkim podkreślenie usłojenia drewna. Szczotki w tego typu maszynach do postarzania drewna zwykle obracają się w różnych kierunkach i z różną prędkością, co podnosi jakość efektu końcowego. Z kolei szlifierka przelotowa, wyposażona w trwałe wrzeciona z silnikiem, będzie z pewnością przydatna przy obróbce desek, na przykład podłogowych. Taka maszyna do postarzania drewna posiada różne rodzaje szczotek i szlifierek, które pozwalają na uzyskanie odpowiednio głębokich żłobień i gładkiej powierzchni. Niektóre modele również na końcu obróbki czyszczą drewno z powstałego pyłu.

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów