Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Pękanie drewna – przyczyny i zapobieganie

Pękanie drewna

Drewno to naturalny materiał, który znalazł szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki. Wykorzystywane jest przede wszystkim w branży budowlanej i meblowej. Niestety materiał ten jest podatny na naturalne odkształcenia i pękanie. Jest to szczególnie kłopotliwe podczas obróbki stolarskiej. Z tego rodzaju problemami zmagają przede wszystkim konstruktorzy i architekci. Aby lepiej poznać zjawisko pękania drewna, należy najpierw poznać jego przyczyny.

Jakie są przyczyny pękania drewna?

Nieodłączną cechą drewna jest zjawisko pękania. W zależności od rodzaju drzewa, może ono przebiegać w trochę inny sposób. Jednakże przyczyna zawsze jest ta sama. Drewno ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że pochłania wodę i wilgoć z otoczenie, a także ją oddaje. To z kolei powoduje pęcznienie lub w niektórych przypadkach kurczenie się materiału. Następstwem tego jest powstawanie pęknięć drewna. Charakter tych uszkodzeń wynika przede wszystkim z rodzaju, a także sprężystości dla danego gatunku drewna.

Materiał ten jest wykorzystywany do konstrukcji budynków mieszkalnych, w związku z czym zjawisko pękania może występować z racji na ekspozycję słońca – drewniane bale szybko wysychają i jednocześnie ulegają skurczeniu. Jeśli natomiast chodzi o meble, pękanie może być spowodowane dużą wilgotnością powietrza w pomieszczeniu, w którym się one znajdują.

Zobacz również produkty z sekcji: wielopiła

Zapobieganie pękaniu drewna – jak to zrobić?

Czy istnieje sposób na zatrzymanie procesu pękania lub całkowite zapobieganie? Z pewnością uchronimy drewno przed powstawaniem tego rodzaju uszkodzeń, jeśli zadbamy o nie w prawidłowy sposób. Dzięki sezonowemu suszeniu, a także długotrwałemu składowaniu drewna na wolnym powietrzu można w znaczący sposób ograniczyć to zjawisko. Sezonowanie to proces zapewniający drewnu prawidłowe rozmieszczenie wilgoci na przekroju tarcicy. To z kolei prowadzi do zrównania naprężeń w drewnie. Równie ważne jest suszenie, ponieważ dochodzi do sporego naprężenia desorpcyjnego drewna. W przypadku, gdy suszone jest ono za szybko, powstają odkształcenia w strukturze i przekroczenie granicy jego wytrzymałości. Wynikiem tego pojawiają się wewnętrzne pęknięcia w poprzek włókien materiału. Specjaliści radzą, aby pierwszy okres suszenia odbywał się w niewysokich temperaturach. Zalecają również suszenie przerywane, polegające na czasowym wyłączeniu wentylatorów oraz ogrzewania.

Zapoznaj się z asortymentem używanych maszyn stolarskich.

Jak zabezpieczyć pękające drewno?

Dobrym sposobem na zabezpieczenie drewna jest także używanie specjalnych środków chemicznych do drewna. Wystarczy je nałożyć metodą natryskową lub zanurzeniową na oczyszczone i suche drewno o wilgotności nie przekraczającej 25%. Następnie zostawić na kilka godzin do wyschnięcia. Po upływie tego czasu można bez problemu wykorzystać je do budowy domu lub dowolnej konstrukcji.

Co zrobić żeby drewno nie pękało?

Drewno pęka przez szybkie suszenie i zmiany wilgotności. Aby temu zapobiec, należy suszyć je powoli i równomiernie. Warto zabezpieczyć końce kłód specjalnymi preparatami, które spowalniają utratę wilgoci. Dobrze jest też przechowywać drewno w miejscu z umiarkowaną wilgotnością, aby uniknąć jego pęknięć.

Pękanie to naturalny proces drewna, jednakże jeśli zabezpieczymy je w odpowiedni sposób, nie będzie trzeba martwić się o niechciane uszkodzenia. W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni w jaki sposób to zrobić, warto poradzić się doświadczonego fachowca stolarza.

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów