Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Obróbka drewna a przepisy BHP – o czym należy pamiętać?

Obróbka drewna a przepisy BHP - o czym należy pamiętać?

Do obrabiania drewna wykorzystuje się narzędzia takie jak piły tarczowe, wiertarki, tokarki, piły taśmowe, frezarki dolnowrzecionowe, szlifierki taśmowe i inne. Użytkowanie ich może grozić urazami, dlatego bardzo ważne jest zachowanie BHP w pracy.

Obróbka drewna – BHP

Zasady bezpieczeństwa dotyczą zarówno zachowań pracowników, jak i zabezpieczenia narzędzi. Pracownicy posługujący się obrabiarkami do drewna zobowiązani są nosić nakrycie głowy zasłaniające włosy, a także odzież roboczą bez luźnych i odstających części. Praca musi być wykonywana zgodnie z instrukcją BHP i dokumentacja techniczno-ruchową. Obrabiarki do drewna muszą zostać odłączone od źródła zasilania przed naprawą, konserwacją i czyszczeniem, a z powrotem mogą zostać włączone wyłącznie na wyraźne polecenie przełożonego. Dodatkowo obrabiarki powinny być wyposażone w zespoły urządzeń zaciskowych i dociskowych. Zapewni to pracownikom ochronę przed urazem w wyniku przypadkowego odrzutu lub wyrzutu obrabianego materiału. Muszą być też kontrolowane pod względem przeciwporażeniowym przynajmniej co dwa lata. Pracownicy nie mogą przebywać w strefach niebezpiecznych. Ci wykonujący swoje obowiązki w hałasie powinni zostać wyposażeni w ochronniki słuchu. Dodatkowo gdy jest to możliwe obrabiarki powinny posiadać urządzenia hamujące, a także ochronne, np. osłony.

Co jest niedopuszczalne podczas pracy obrabiarki?

Podczas pracy obrabiarek nie wolno otwierać lub zdejmować osłon ochronnych, czyścić i konserwować mechanizmów oraz usuwać wiórów i odpadów. Przenośnych obrabiarek nie można użytkować, jeśli przewody nie zostały zabezpieczone przed wilgocią lub posiadają uszkodzenia mechaniczne. Niedopuszczalne jest też zostawianie ich z uruchomionym silnikiem napędowym bez nadzoru. Obrabiarki spalinowe nie są przeznaczone do użytkowania wewnątrz pomieszczeń. Dodatkowo działania związane z naprawą, konserwacją lub demontażem mogą wykonywać jedynie pracownicy posiadający odpowiednie kwalifikacje.

Bezpieczna praca z obrabiarkami drewna jest możliwa jedynie wtedy, gdy przełożeni i pracownicy będą stosowali się do niezbędnych zasad. Takich czynności powinny podejmować się osoby posiadające odpowiednie przygotowanie zawodowe. Sprzęt musi być odpowiednio zabezpieczony, a pracownicy przeszkoleni w zakresie zachowania zasad BHP. Posługiwanie się narzędziami do obrabiania drewna może skutkować urazami, dlatego należy zrobić wszystko, aby zminimalizować ryzyko.

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów