Decyzja o zakupie piły tarczowej z pozoru może być prosta. Warto jednak pamiętać o konieczności precyzyjnego doboru sprzętu pod kątem naszych potrzeb oraz materiałów, które najczęściej obrabiamy w naszym warsztacie. Na jakie parametry piły tarczowej powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?
Poziom wibracji urządzenia
To czynnik, który będzie decydował o tym, na ile komfortowe będzie dla nas korzystanie z piły. Warto postarać się o to, żeby był jak najniższy. Szczególnie w sytuacji, w której piła jest często używanym przez nas narzędziem. Dzięki temu będziemy mogli znacznie ograniczyć ilość energii, jaką włożymy w przecięcie każdego fragmentu drewna.
Moc silnika
Będzie zależała głównie od tego, do jakiego rodzaju materiałów będziemy używali naszej piły. Jeżeli planujemy prace z drewnem o wysokiej twardości i zamierzamy zainstalować w naszym urządzeniu tarcze o większej średnicy, z całą pewnością warto zainwestować w silnik o większej mocy.
Średnica używanych tarcz
Na podstawie tego elementu będziemy decydować, jakie obroty powinna mieć nasza piła stolarska. Średnicę zaś będziemy dobierać w oparciu o wysokość obrabianych elementów. Co do zasady niezależnie od ich wymiarów musimy tak dobrać średnicę tarczy, żeby pozostawała ona na 3/4 długości poniżej ciętym elementem. W przeciwnym wypadku nasza piła może zacinać się w trakcie pracy.
Liczba zębów tarczy
Ten parametr wybieramy w oparciu o gęstość ciętego drewna. Im bardziej miękki i podatny na obróbkę materiał, tym mniejsza ilość zębów, koniecznych do cięcia. Zwykle wystarczy tutaj tarcza wyposażona w 12-24 zębów. Do drewna o większej twardości będziemy potrzebowali tarczy z większą ich ilością – w zależności od gęstości materiału będzie to od 30 do 90 zębów.
Kąt natarcia
Wartość tego parametru będzie miała dla nas znaczenie w zależności od tego, czy preferujemy raczej wykonywanie cięć precyzyjnych, czy też częściej mamy do czynienia z twardymi materiałami, wymagającymi większych nakładów siły ze strony urządzenia. W pierwszym przypadku stawiajmy zdecydowanie na niski kąt nachylenia – od 0 do 5 stopni. Jeżeli zaś zależy nam nie tyle na precyzji, co na zwiększonej mocy – dobrym wyborem będzie tarcza z zębami o kącie nachylenia oscylującym wokół 20 stopni.
Materiał, wykorzystany do wykończenia tarczy to ostatni parametr, na który zwrócimy uwagę. W zależności od naszych potrzeb mamy tu do wyboru takie warianty jak stal, stal hartowana, tytan czy diament. Każdy z kolejnych materiałów z racji na coraz większą wytrzymałość, będzie nam pozwalał na cięcie drewna o większej gęstości.
Zobacz inne maszyny stolarskie w naszym serwisie!