Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Na jakie parametry piły tarczowej zwrócić uwagę przy zakupie?

Decyzja o zakupie piły tarczowej z pozoru może być prosta. Warto jednak pamiętać o konieczności precyzyjnego doboru sprzętu pod kątem naszych potrzeb oraz materiałów, które najczęściej obrabiamy w naszym warsztacie. Na jakie parametry piły tarczowej powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Poziom wibracji urządzenia

To czynnik, który będzie decydował o tym, na ile komfortowe będzie dla nas korzystanie z piły. Warto postarać się o to, żeby był jak najniższy. Szczególnie w sytuacji, w której piła jest często używanym przez nas narzędziem. Dzięki temu będziemy mogli znacznie ograniczyć ilość energii, jaką włożymy w przecięcie każdego fragmentu drewna.

Moc silnika

Będzie zależała głównie od tego, do jakiego rodzaju materiałów będziemy używali naszej piły. Jeżeli planujemy prace z drewnem o wysokiej twardości i zamierzamy zainstalować w naszym urządzeniu tarcze o większej średnicy, z całą pewnością warto zainwestować w silnik o większej mocy.

Średnica używanych tarcz

Na podstawie tego elementu będziemy decydować, jakie obroty powinna mieć nasza piła stolarska. Średnicę zaś będziemy dobierać w oparciu o wysokość obrabianych elementów. Co do zasady niezależnie od ich wymiarów musimy tak dobrać średnicę tarczy, żeby pozostawała ona na 3/4 długości poniżej ciętym elementem. W przeciwnym wypadku nasza piła może zacinać się w trakcie pracy.

Liczba zębów tarczy

Ten parametr wybieramy w oparciu o gęstość ciętego drewna. Im bardziej miękki i podatny na obróbkę materiał, tym mniejsza ilość zębów, koniecznych do cięcia. Zwykle wystarczy tutaj tarcza wyposażona w 12-24 zębów. Do drewna o większej twardości będziemy potrzebowali tarczy z większą ich ilością – w zależności od gęstości materiału będzie to od 30 do 90 zębów.

Kąt natarcia

Wartość tego parametru będzie miała dla nas znaczenie w zależności od tego, czy preferujemy raczej wykonywanie cięć precyzyjnych, czy też częściej mamy do czynienia z twardymi materiałami, wymagającymi większych nakładów siły ze strony urządzenia. W pierwszym przypadku stawiajmy zdecydowanie na niski kąt nachylenia – od 0 do 5 stopni. Jeżeli zaś zależy nam nie tyle na precyzji, co na zwiększonej mocy – dobrym wyborem będzie tarcza z zębami o kącie nachylenia oscylującym wokół 20 stopni.

Materiał, wykorzystany do wykończenia tarczy to ostatni parametr, na który zwrócimy uwagę. W zależności od naszych potrzeb mamy tu do wyboru takie warianty jak stal, stal hartowana, tytan czy diament. Każdy z kolejnych materiałów z racji na coraz większą wytrzymałość, będzie nam pozwalał na cięcie drewna o większej gęstości.

Zobacz inne maszyny stolarskie w naszym serwisie!

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów