Zarówno powiatowe Urzędy Pracy jak i Unia Europejska cyklicznie ogłaszają konkursy na zakładanie tudzież unowocześnianie małych biznesów. Podobnie, lokalne fundacje działające na rzecz rozwoju regionów, co jakiś czas dysponują sporymi dofinansowaniami na aktywizację biznesową i powstawanie przedsiębiorstw lokalnych. Są specjalne fundusze dynamizujące rozwój biznesu na terenach wiejskich. Znaleźć można dotacje na rozwój obszarów o wysokim bezrobociu. Jeśli zatem poszukujemy szansy, by otworzyć wymarzony zakład stolarski, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.
Dotacje na własny biznes
Biznes, firmy dynamizują rozwój. Im więcej jednoosobowych działalności gospodarczych lub większych zakładów, tym lepiej ma się budżet regionu i państwa. Dlatego też istnieje wiele rozwiązań systemowych oraz dotacji, zarówno na szczeblu lokalnym, państwowym jak i unijnym. Co zrobią, aby je zdobyć? Zazwyczaj starczy być odpowiednio zdeterminowanym, mieć pomysł na własny biznes i odrobinę smykałki do tworzenia biznesplanu, wypełniania wniosku oraz dobry projekt warsztatu stolarskiego. Przyda się również skrupulatność oraz kilka wizyt w instytucji, od której chcemy uzyskać dotację.
Zazwyczaj organizatorom konkursu na prawdę zależy, by dobrze rozdysponować fundusze, a przyszłym przedsiębiorcom ułatwić start. Często służą zatem dobrą radą. Warto z niej skorzystać.
- Koziołek roboczy świerkowy20 zł
- Rolki do posuwu gumowe73 zł
- Pilarko-Frezarka SCM SI16 TWS18 000 zł
Na co można przeznaczyć dotację?
Gdy chcemy otworzyć własny zakład stolarski częściowo dofinansowany z dotacji, dobrze jest jasno wiedzieć, co można z niej kupić. Zazwyczaj przyznane w konkursie pieniądze można wydać na wyposażenie zakładu – maszyny, urządzenia niezbędne do prowadzenia biznesu. Z dotacji sfinansować można zatem zakup piły, frezarki czy szlifierki. Nabyć można również wyposażenie biura, czyli komputer, drukarkę, ale również meble. Firma nie istnieje bez klientów. Zatem nowo powstająca firma stolarska może za przyznane fundusze także zamówić projekt logotypu, ulotek czy baneru. Dobrze jest zainwestować również w swoją stronę internetową.
Z dofinansowania nie wolno natomiast płacić rachunków za media czy wypłat dla pracowników.
Garść rad, jak wypełnić wniosek, by zwiększyć swoje szanse
Gdy chcemy rozwijać własny biznes stolarski, warto wiedzieć, jakie kwestie we wniosku są wysoko punktowane. Zazwyczaj jedną z najważniejszych kwestii jest stworzenie miejsc pracy. Wysoko punktowane jest to szczególnie w gminach o najwyższym bezrobociu. W przypadku wielu konkursów cenione jest także zakotwiczenie w lokalnym rynku. Warto zatem do wniosku dołączyć porozumienia czy deklaracje współpracy z lokalnymi firmami. Dobrze widziany jest również wkład własny w postaci środków finansowych lub maszyn.
Gdy marzysz o otwarciu własnego zakładu stolarskiego, wiele jest w zasięgu ręki. Sprzęt stolarski i inne potrzebne rzeczy można sfinansować z dotacji, która sięga nawet około 40 tysięcy w przypadku Urzędów Pracy. Oczywiście trzeba spełnić szereg wymagań formalnych i zrealizować wszystkie formalności, ale warto. Prowadzenie własnego biznesu to prawdziwa przyjemność i szansa na sukces.