Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Kompresory warsztatowe – rodzaje i zastosowanie urządzeń

Zarówno zakład stolarski, jak i warsztat samochodowy wymaga odpowiednich maszyn do wykonywania pracy. Jednym z niezbędnych urządzeń jest kompresor nazywany też sprężarką. Wykorzystuje się go do podwyższania ciśnienia gazu lub do wymuszenia kierunku jego przepływu. W przypadku zastosowań przemysłowych sprężarki najczęściej stosowane są do obsługi narzędzi pneumatycznych.

Rodzaje kompresorów warsztatowych

Obecnie na rynku znajdziemy kilka różnych typów sprężarek. Jedną z najprostszych i najbardziej rozpowszechnionych konstrukcji jest kompresor tłokowy. Urządzenie działa w oparciu o ruch posuwisty tłoka w cylindrze, który ściska gaz wymuszając w ten sposób wzrost jego ciśnienia – są to kompresory jednostopniowe. Sprężarki tłokowe spotyka się również w wersji dwustopniowej. W większości przypadków są to jednak duże kompresory, o wysokiej wydajności działania, stosowane w większych zakładach produkcyjnych. Warto pamiętać, że do prostych zastosowań warsztatowych najczęściej wybierane są kompresory jednostopniowe – zazwyczaj olejowe. W sprzedaży można znaleźć również wersje bezolejowe. Wykorzystuje się do bardziej specjalistycznych prac, gdy sprężone powietrze musi być wyjątkowo czyste i  wolne od olejowych oparów. W przypadku takich urządzeń jak klucze pneumatyczne, wiertarki czy młoty można z powodzeniem wykorzystać kompresor tłokowy olejowy. 

Parametry techniczne kompresorów

Każdy kompresor posiada określoną pojemność i wydajność pracy, jest to niezależne do rodzaju konstrukcji owego urządzenia. Jeśli chodzi o odpowiednią pojemność sprężarki do zastosowań warsztatowych, to powinna ona sięgać wartości około 50 l. Tak duża pojemność kompresora zapewnia dłuższy czas pracy z narzędziami pneumatycznymi. W przypadku zbyt małej pojemności pojawia się konieczność częstego uruchamiania kompresora czyli zwiększania ciśnienia gazu, co w negatywny sposób przekłada się na czas potrzebny do wykonania określonej pracy. W przypadku kompresorów do zastosowań domowych, wystarczająca pojemność sprężarki tłokowej to około 10 l. Należy wiedzieć, że wydajność pracy danego modelu sprężarki mierzona jest w szybkości sprężania powietrza. Im wyższa sprawność działania urządzenia, tym większa wydajność pracy z narzędziami pneumatycznymi. Nowoczesny profesjonalny kompresor może działać nawet z szybkością 1000 l/min.

Zobacz również: maszyny stolarskie wieloczynnościowe używane

Wybierając kompresor do warsztatu, warto także wziąć pod uwagę takie czynniki jak maksymalne ciśnienie robocze – powinno być dostosowane do wymagań narzędzi pneumatycznych, z jakich będzie się korzystać. Dobrze jest także wybrać urządzenie z niskim poziomem hałasu. Takie rozwiązanie zapewnia większy komfort pracy.

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów