Porady

Jaką szlifierkę wybrać do warsztatu?

Dzięki rozwojowi technologicznemu i mechanicznemu, podczas pracy rzemieślniczej mamy możliwość skorzystania z nieskończonej gamy narzędzi. Zdecydowanie ułatwią nam pracę, sprawią że będzie ona bardziej precyzyjna oraz szybsza. Jednym z uniwersalnych narzędzi, którymi można wygładzić praktycznie każdą powierzchnię jest szlifierka. Jeśli zamierzasz kupić tego rodzaju produkt, a nie jesteś pewny na co zwrócić uwagę, koniecznie zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem. 

Do czego wykorzystuje się szlifierki?

Jedną z najczęściej i najchętniej wybieranych szlifierek jest szlifierka kątowa, która należy do kategorii narzędzi o szerokiej funkcjonalności i zastosowaniu. Dzięki jej specyficznym parametrom z powodzeniem można ją wykorzystywać między innymi do:

  • cięcia i szlifowania zgrubiałych elementów
  • wycinania otworów 
  • docinania elementów na wymiar

Szlifierka kątowa składa się z kilku najważniejszych elementów, do których należą stojan, wirnik, włącznik, przekładnia kątowa oraz zębatka atakująca. Jej działanie jest niesamowicie proste i opiera się na przenoszeniu napięcia ze źródła zasilania przez rotor, zębatkę atakującą oraz przekładnię kątową aż do rolki napędowej, dzięki czemu tarcza szlifierska może efektywnie pracować i skutecznie wykonywać powierzone zadanie. 

Rodzaje szlifierek kątowych

Na rynku dostępnych mamy kilka rodzajów szlifierek, które różnią się ze sobą nie tylko wyglądem ale również sposobem działania, zastosowaniem, mocą oraz średnicą tarczy szlifierskiej. Do wyboru mamy szlifierki kątowe do drobnych i precyzyjnych cięć, szlifierki kątowe do prac warsztatowych oraz szlifierki kątowe do intensywnych cięć przeznaczone na bardziej skomplikowane prace w trwalszych materiałach, wymagające więcej mocy. Szlifierki kątowe do drobnych i precyzyjnych cięć to urządzenia, których moc równa jest 450-900 W, natomiast tarcza szlifierska posiada średnicę 115 mm. Idealnie nadaje się do wygładzania i cięcia niewielkich powierzchni.

Szlifierki kątowe do prac warsztatowych posiadają moc 600-1200 W i tarczę szlifierską o średnicy 125 mm. Są to urządzenia idealne do wysokiej i częstej eksploatacji, charakteryzujące się trwałością i wytrzymałością. Najrzadziej używanymi są szlifierki kątowe do intensywnych cięć, ze względu na ich dużą, przekraczające 2000 W moc oraz szeroką średnicę tarcz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *