Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Jak zwiększyć żywotność wielopiły?

Wielopiła jak każda maszyna stolarska wymaga regularnych czynności konserwacyjnych. Wykonywanie tych zabiegów pozwala nie tylko na zwiększenie żywotności maszyny, ale także bezpieczną pracę. O regularnej pielęgnacji wielopiły trzeba pamiętać w szczególności, gdy jest ona mocno eksploatowana np. w profesjonalnym zakładzie stolarskim i tartaku. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasza maszyna jest w pełni sprawna i gwarantuje bezpieczeństwo prac, warto poznać i wykorzystać kilka porad. Pomogą one nie tylko profesjonalistom, ale także amatorom stolarstwa.

Wał piłowy – bardzo ważny element

Jednym z pierwszych elementów jakie trzeba sprawdzić jest wał piłowy. Jego prawidłowe bicie rzędu 1,01 – 0,02 mm wskazuje na dobry stan techniczny elementu. Taki zakres zapewnia prawidłowa pracę wielopiły bez jakichkolwiek szkodliwych drgań, ani negatywnego wpływu na żywotność łożysk czy też tarcz piłowych. Należy również pamiętać, że odpowiedni zakres bicia zapewnia też mniejsze zużycie energii podczas pracy wielopiły. Jeśli chodzi o maksymalne bicie, to wynosi ono 0,03 mm – trzeba pamiętać, że nie wolno go przekraczać, gdyż grozi to np. wybiciem gniazd łożyskowych.

Kolejną zasadą, która pozwala na zwiększenie żywotności tego rodzaju maszyny stolarskiej jest niestosowanie zwykłych łożysk – elementy wysokiej klasy mogą pracować przy min. 5000 obrotach na minutę. Kiepskiej jakości elementy mogą w niedługim czasie ulec zniszczeniu, a to z kolei może doprowadzić do skrzywienia wału piłowego i unieruchomienia całej wielopiły. Warto więc wziąć pod uwagę wszystkie powyższe wskazówki jeśli chcemy utrzymać maszynę w dobrym stanie.

Prawidłowe przekładki w wielopile

Ważną kwestią zwiększającą żywotność wielopiły jest korzystanie z dopasowanych przekładek między piłowych. Mają one bardzo duży wpływ na prawidłowe działanie maszyny stolarskiej tego rodzaju. Czasem wykorzystuje się przekładki nieszlifowane, które wykonywane z aluminium lub tekstolitu. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one doprowadzić do powstawania szkodliwego bicia wału piłowego. Najlepsze przekładki to te wykonane ze stali, czterostronnie szlifowane z luzem H7. Dobrze jest zadbać o to, aby przekładki nie miały uszkodzeń mechanicznych, a używane tarcze piłowe były proste, naprężone i naostrzone w odpowiednim stopniu.

Podsumowując, wielopiła to maszyna wymagająca stosowania odpowiednich elementów podczas wykonywania pracy. Wysokiej jakości części gwarantują bezpieczną pracę, a także precyzję działania. Jeśli chcemy, aby nasza maszyna bez problemów działała przez wiele lat, warto również zadbać o jej prawidłową konserwację i czyszczenie.

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów