Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy przy liniach transportowych w zakładzie stolarskim?

Każdy kto prowadzi własny tartak czy zakład stolarski niejednokrotnie zastanawiał się na pewno, jak zadbać o bezpieczeństwo pracy przy liniach transportowych w tego typu miejscach. Zasady bezpieczeństwa w zakładach zajmujących się wyrobami drewnianymi są szczególnie istotnym tematem, ponieważ jak wiadomo, używa się tam niemałej ilości maszyn stolarskich. Przyjrzyjmy się więc trzem podstawowym kwestiom w zakresie bezpieczeństwa, o których nie wolno zapominać.

Po pierwsze, regularne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Jeśli chodzi o szkolenia bhp w tartaku, jest to sprawa o charakterze kluczowym. Każdy pracownik regularnie powinien brać udział w profesjonalnym szkoleniu, które w pełni przygotuje go na ewentualne nieprzewidziane sytuacje, a przede wszystkim da mu konkretne wskazówki, jak wielu nieprzyjemności i zagrożeń można uniknąć. Na tego typu kursie pracownicy zdobywają systematyczną, skondensowaną wiedzę, którą z łatwością mogą wykorzystać w praktyce.

Po drugie, odpowiedni ubiór pracowniczy

Idąc dalej, bardzo dużą rolę, gdy chodzi o bezpieczeństwo pracy w zakładzie stolarskim, pełni odpowiedni ubiór pracowniczy. Ubiór ten powinien pełnić funkcje głównie ochronne. Musi być wykonany z trwałych, solidnych materiałów. Co ważne, powinien być on także dokładnie dopasowany do każdego pracownika pod względem rozmiaru, tak aby za duża odzież nie mogła przez przypadek dostać się do jakiejś maszyny czy zahaczyć o niepożądaną rzecz, co mogłoby doprowadzić do ewentualnego wypadku. Obuwie powinny być twarde, o grubej podeszwie. Istotne też są solidne rękawice oraz okulary ochronne.

Po trzecie, brak możliwości używania ognia na terenie zakładu

Trzecim ważnym elementem w  kwestii bezpieczeństwa w tych specyficznych warunkach, jakie stanowi praca w zakładzie stolarskim, jest całkowity zakaz używania ognia na terenie miejsca zatrudnienia. Należy podkreślić, że jest to temat kłopotliwy, gdyż wielu pracowników pali papierosy. Niestety pracodawca musi być tutaj konsekwentny i jasno przedstawić panujące w zakładzie zasady. Nawet jeden niedopałek może spowodować ogromne zagrożenie w postaci pożaru, dlatego sprawa ta nie powinna być przez nikogo podważana.

Jak więc widać, w trzech punktach łatwo można przedstawić fundamentalne kwestie związane z bezpieczeństwem na terenie zakładu stolarskiego. Nie każda z tych zasad będzie łatwa do przestrzegania na co dzień, jednak biorąc pod uwagę możliwe zagrożenia i straty, istnieje niepodważalna konieczność ich stosowania w każdym tartaku czy warsztacie.

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów