Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Jak usuwać pył z powietrza w stolarni – krótki poradnik

W każdym warsztacie stolarskim, zakładzie produkującym meble oraz tartaku występuje specyficzne środowisko, które naraża pracowników na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Należą do nich między innymi odpady powstałe po obróbce drewna. Te z kolei mogą pojawiać się w różnej formie, lecz szczególną uwagę należy zwrócić na pył unoszący się w powietrzu. Mogą to być oczywiście również wióry o różnej wielkości. Jednak to właśnie pył jest stosunkowo niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia. Z łatwością przenika do dróg oddechowych, powodując u stolarzy chorobę zwaną pylicą płuc. Aby zmniejszyć wdychanie wszelkich drobinek zawieszonych w powietrzu, można stosować odpowiedni maski, jednak dobrym rozwiązaniem są także pochłaniacze pyłów o różnej wielkości i wydajności.

Odciągi stolarskie do trocin i wiórów

To oczywiste, że w każdym zakładzie stolarskim powstają trociny i wióry. W zależności od wielkości tych cząstek należy zadbać o ich odpowiednie odprowadzanie. Najkorzystniejszym rozwiązaniem, aby pozbyć się tego rodzaju zanieczyszczeń jest stosowanie tzw. odciągów do trocin i wiórów. Tego rodzaju urządzenia w skuteczny sposób odciągają szkodliwe cząsteczki, dzięki czemu zagrożenie ich nadmierną ilością w powietrzu jest zniwelowane. Warto również wspomnieć, że maszyny w postaci odciągów posiadają zazwyczaj specjalne worki na trociny, dzięki którym wióry od razu gromadzone są w jednym miejscu. Jeśli chodzi o rodzaje tych maszyn, to można stosować odciągi zespolone kilkukomorowe dla całego parku maszynowego, stosowane często w fabrykach, jak i mniejsze jedno lub dwuworkowe, dla małych pracowni.

Wentylatory przemysłowe odciągowe

Przemysłowe wentylatory odciągowe to również dobre rozwiązanie jeśli chodzi o skuteczne pozbywanie się zanieczyszczeń pochodzących z obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych. Zazwyczaj wentylatory tego rodzaju wykonane są w kwadratowej obudowie, co znacznie ułatwia transport i montaż. Urządzenia te charakteryzują się także solidną budową, dzięki czemu nie trzeba obawiać się o ich uszkodzenie podczas prac w zakładzie. Profesjonalne wentylatory przemysłowe odciągowe posiadają także funkcję samoczyszczenia wirnika.

Zabezpieczenia przeciwpyłowe dla pracowników zakładu

Niezależnie od wielkości, w zakładzie stolarskim najważniejsze jest bezpieczeństwo osób w nim pracujących. Często niezbędnym rozwiązaniem jest wyposażenie pracowników w maski przeciwpyłowe. Tego rodzaju ochrona z pewnością się sprawdzi, jednak przy dłuższym użytkowaniu mogą występować problemy z drożnością oddychania. W takim przypadku sprawdzą się oczywiście maseczki z filtrami powietrza.

Jak już wspominaliśmy, najważniejsze jest bezpieczeństwo pracy w zakładzie stolarskim. W celu kompleksowej ochrony pracowników należy zadbać o specjalne urządzenia, które pozbędą się szkodliwych cząsteczek z powietrza. Warto również pamiętać, że nadmiar pyłu w powietrzu może spowodować pożar, dlatego wyposażenie stolarni w odciągi pyłów i trocin jest naprawdę ważne.

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów