Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Jak dobrać odpowiednią taśmę do piły taśmowej?

Piły taśmowe potrafią się od siebie znacząco różnić, przez co dzieje się tak również z samymi taśmami do nich przeznaczonymi. Nie każda nadaje się do cięcia tego samego materiału, a użycie nieodpowiedniej może prowadzić do niskiej sprawności urządzenia i słabych jakościowo efektów. W jaki sposób dobrać taśmę tak, aby być pewnym jej funkcjonalności? Warto się temu przyjrzeć.

Taśma do piły taśmowej – jak dobrać szerokość i grubość?

Na początku trzeba wziąć pod uwagę dwa kluczowe aspekty każdej taśmy, czyli jej szerokość i grubość. Zaczynając od pierwszego z czynników, trzeba powiedzieć, że jest on mierzony od wierzchołka zęba do tylnej krawędzi. Najczęściej wartość tej odległości jest podana przez producenta, jednak w razie braku tej informacji, zawsze można samemu dokonać pomiaru.

Szerokość taśmy jest zależna w dużej mierze od typu cięcia, który dana osoba chce zastosować. W przypadku cięcia po linii prostej najlepszą opcją będzie jak najszersza taśma. Jeśli jednak preferujemy cięcie konturowe, to lepszą opcją będzie stosunkowo wąska taśma – taka nie powinna przekraczać 32 mm. Każda wartość powyżej tej szerokości będzie predysponować urządzenie do cięcia prostolinijnego. Jeśli chodzi o grubość taśmy tnącej do piły taśmowej, to warto ją zmierzyć poprzez podzielenie średnicy kół przez 500. W ten sposób z łatwością można otrzymać idealnie dobraną grubość.

Jak rodzaj materiału wpływa na taśmę do piły taśmowej?

Parametrem, który odpowiada za zdolność piły taśmowej do cięcia danego materiału, jest podziałka zęba. Jest to tak zwana jednostka TPI (Teeth Per Inch), która określa ilość ząbków w jednym calu. Co ona oznacza? W skrócie tyle, że im więcej zębów, tym są one mniejsze i na odwrót. 

Wielkość zęba będzie tutaj głównym czynnikiem, na który warto spojrzeć, kiedy mowa o rodzaju danego materiału do cięcia. Taśma do piły taśmowej do metalu będzie charakteryzowała się stosunkowo małym zębem, który będzie występował w dużej ilości – świetnie sprawdzi się do cięcia konturowego. Tutaj warto postawić na TPI o wartości od 10 do 14. Większe ząbki sprawdzą się w przypadku stosunkowo miękkich materiałów – dobra taśma do piły taśmowej do drewna będzie się charakteryzowała właśnie nimi. Warto jednak pamiętać, żeby nie przesadzać w tym przypadku z grubością – najlepiej sprawdzą się tutaj opcje o wartości TPI w granicach od 6 do 8. To idealna grubość do cięcia zarówno suchego, jak i twardego drewna. Sprawnie poradzi sobie również z materiałami sztucznymi. Biorąc pod uwagę te trzy parametry, z łatwością można dobrać odpowiednią taśmę do cięcia danego materiału, która będzie zarówno funkcjonalna, jak i wysoce sprawna.

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów