Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Dziesiątki wzorów, jedno zastosowanie. Jak dobrać tarczę tnącą do piły tarczowej, aby zmaksymalizować precyzję cięcia?

Dziesiątki wzorów, jedno zastosowanie. Jak dobrać tarczę tnącą do piły tarczowej, aby zmaksymalizować precyzję cięcia

Obróbka drewna wymaga posiadania profesjonalnego sprzętu. Stosowane dawniej metody obróbki ręcznej niestety nie zapewnią tak dużej precyzji. Ponadto wymagają one również znacznie więcej czasu. Z pomocą szlifierek i pilarek praca idzie znacznie szybciej. Nie da się jednak ukryć, że precyzja cięcia zależy od tego, jaka tarcza do piły tarczowej zostanie wybrana. Dlatego podpowiadamy, jaka tarcza do drewna spisze się najlepiej.

Rodzaje pił tarczowych

Do formatowania drewna najczęściej stosuje się piły tarczowe. Wśród niż na wyróżnienie zasługują:

Wszystkie z nich sprawdzają się do cięcia belek, drewna o różnym stopniu twardości, płyt drewnianych itp. Precyzja ich cięcia zależy jednak w głównej mierze od tego, jaka tarcza do piły tarczowej została w nich zamontowana.

Jaka tarcza do cięcia drewna będzie najlepsza?

Wybierając tarczę do drewna, należy uwzględnić związane z zębami tarczy, materiałem jej wykonania itp. To właśnie one wpłyną na ostateczny efekt obróbki wykonanej narzędziem.

Liczba zębów

Ilość zębów na tarczy piły wpływa na precyzję oraz szybkość wykonania cięcia. Tarcze o małej liczbie zębów (12–24) sprawdzą się do formatowania miękkiego drewna. Niestety jednak w przypadku starszych materiałów będą one mało wydajne. Z kolei tarcze o dużej ilości zębów (powyżej 30) sprawdzą się do twardych i egzotycznych gatunków drewna. Należy jednak pamiętać, że praca na materiale o większej twardości będzie wymagała więcej czasu. Z drugiej jednak strony sprawdzą się one także do wykonywania cięcia pod skosem, poprzecznego i kątowego. Ważne jest również, ile zębów tarczy pracuje jednocześnie. W przypadku miękkiego drewna ich optymalna ilość to 3. Do cięcia w twardym materiale powinno ich być minimum 4.

Budowa ostrza

Na jakość wykonanego cięcia wpływa także materiał wykonania zębów tarczy. W przypadku obróbki starszych materiałów warto postawić na tarcze wykonane z najwyższej jakości tworzywa. Znakomicie w tej roli sprawdzą się modele z ostrzem wykonanym z węglików spiekanych. Zapewniają one dobrej stabilizacji oraz zmniejszą ryzyko zaklinowania się tarczy. Na uwagę zasługują także ostrza pokryte tytanem. Niestety jednak nie należą one do najtańszych. Bardzo ważnym parametrem jest także kształt zębów oraz ich rozstawienie na tarczy. Tarcze o płaskich i trapezowych zębach świetnie sprawdza się w przypadku formatowania materiałów twardych i kruchych. Z kolei tarcze o wygiętych w różne strony zębach charakteryzują się dużą uniwersalnością. Posłużą zarówno do materiałów twardych i miękkich, jak i wykonywania cięć poprzecznych.

Kąt natarcia

Jeżeli zależy Ci na zachowaniu precyzji – powinieneś sięgnąć po modele z małym kątem natarcia (najlepiej nie większym niż 5 stopni). Z kolei tarcze o kącie ujemnym lub zerowym lepiej sprawdzą się do wykonywania powolnego cięcia. Z kolei do pracy na materiale twardym najlepiej sprawdzą się tarcze o dużym kącie natarcia – nawet do 20 stopni. Do obróbki drewna, w którym mogą znajdować się gwoździe, poleca się z kolei ostrza z zębami zamocowanymi klinowo.

Tarcza a materiał

Zdecydowana większość dostępnych na rynku tarcz jest wykonana ze stali. Materiał ten charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Znacznie lepiej na ich tle wypadają jednak ostrza ze stali hartowanej. Za najlepsze uchodzą jednak tarcze diamentowe.

Poziom wibracji

To właśnie od tego zależy komfort użytkowania narzędzia. Niskiej jakości tarcze będą powodować wiele wibracji, które sprawią, że używanie piły będzie bardziej męczące. Dlatego warto sięgać po produkty lepszej jakości, które nie powodują dużego poziomu wibracji.

Średnica tarczy

Parametr ten powinien być dobierany w zależności od tego, z jak grubym I twardym drewnem mamy do czynienia. Do pracy na miękkim materiale przydadzą się tarcze o niewielkich wymiarach. Za najbardziej uniwersalne uważa się tarcze o średnicy 115, 125, 185, nawet i 230. Z kolei do pił stołowych poleca się stosowanie modeli o wymiarach 300×30 i 400×30.

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów