Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Dlaczego prawidłowe ostrzenie piły jest tak ważne?

Dlaczego prawidłowe ostrzenie piły jest tak ważne
Dlaczego prawidłowe ostrzenie piły jest tak ważne

O tym, że piłę trzeba ostrzyć wie każdy specjalista. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest pilnowanie jakości oraz częstotliwości ostrzenia. Tymczasem, jeśli zależy nam na utrzymaniu wysokiej jakości i precyzji cięcia, a także wydłużeniu żywotności narzędzia, zadbajmy o regularność prac serwisowych. Zazwyczaj ograniczają się one do ostrzenia, choć niewykluczone jest także regenerowanie pił, gdy te ulegną degradacji. 

Ostrzenie piły – najważniejsze aspekty

Piła ze względu na swoje przeznaczenie jest narażona na szybkie tępienie się. Może tracić ostrość i precyzję cięcia, co oznacza dla Ciebie trudności przy obróbce materiałów, a nawet może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa operatora. Jeżeli zastanawiasz się, czy rozpoznasz moment, w którym należy naostrzyć piłę to uspokajamy – trudno to przegapić.

Jednak samo ostrzenie to jeszcze za mało, by mówić o tym, że spełniło się obowiązek serwisu. Trzeba jeszcze zrobić to prawidłową techniką, aby nie zniszczyć i nie stępić trwale ząbków narzędzia, co mogłoby skutkować uzyskaniem złego profilu piły. A stąd już krótka droga do deformacji narzędzia, czyli nierównego cięcia, szarpania kawałków drewna, kamienia czy metalu. Źle naostrzona piła taśmowa może nawet pękać – nie musimy wyjaśniać, jakie konsekwencje mają tego typu awarie, gdy maszyna jest włączona i obsługuje ją operator. 

A kiedy potrzebna jest regeneracja piły

Czasem piła jest nie tylko tępa, ale też uszkodzona czy mocno zużyta. Problematyczne są wszelkie pęknięcia, wyłamania, skrzywienia, zmieniona geometria ostrzy czy uszkodzenie mechaniczne powstające w wyniku błędów eksploatacyjnych. 

Na szczęście nawet wtedy Twoją jedyną opcją wcale nie jest zakup nowej, lecz możesz rozważyć regenerację starej. Polega to na oddaniu piły do serwisu, gdzie jest dokładnie oglądana przez specjalistów. Ustalają oni skalę i lokalizację ubytków oraz charakter innych zniszczeń i podejmują decyzję w sprawie naprawy. Ważne jest też dokładne ustalenie, z jakim rodzajem piły mamy do czynienia. Czy jest to model mający w składzie węglika spiekanego? Czy może jest to piła widiowa? Od tego zależy też dobór metody. Jeżeli chodzi o sam proces regeneracji piły, to obejmuje on szereg czynności takich jak wymiana zębów i uzupełnianie ostrzy, prostowanie, walcowanie, piaskowanie oraz wyważanie piły. Czasem potrzebne jest też czyszczenie piły, a nawet piaskowanie. Zazwyczaj po takich zabiegach narzędzie prezentuje się jak nowe.

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów