Naturalne drewna to materiał, który stanowi doskonały surowiec do wykonywania różnego rodzaju przedmiotów, tj. mebli, elementów dekoracyjnych czy wykończeniowych. Do ich tworzenia niezbędne jest użycie procesów kształtowania i obróbki. W zależności od rodzaju materiału drewnianego możemy wykorzystywać różne metody. Wynika to z faktu różnic we właściwościach fizycznych, chemicznych, wytrzymałościowych i mechanicznych pomiędzy gatunkami. Surowiec ten jest zatem niejednorodny i różny, zależnie od miejsca pozyskiwania.
Obróbka naturalnego drewna poprzez cięcie i skrawanie
Podstawową metodą jest obróbka drewna naturalnego poprzez cięcie. To najstarszy znany sposób na dzielenie materiału drewnianego oraz nadawaniu mu docelowych wymiarów i kształtów. Wykorzystywane są tutaj często proste narzędzia ręczne. W przypadku bardziej zaawansowanych prac technologia manualna jest nieprecyzyjna i zaleca się stosowanie bardziej wyrafinowanych rozwiązań.
Dużo dokładniejszym wyborem jest obróbka skrawaniem z użyciem nowoczesnych maszyn CNC sterowanych numerycznie. Profesjonalne obrabiarki pozwalają na piłowanie, frezowanie, toczenie, szlifowanie oraz struganie z bardzo wysoką precyzją. Stanowią doskonałą metodę w przypadku pracy z twardym, litym drewnem, gdyż opór modelowania jest w tym wypadku wprost proporcjonalny do stopnia twardości, a im wyższy, tym lepiej.
Kształtowanie drewna metodą hydrotermiczną i plastyczną
Zaawansowana obróbka metodą hydrotermiczną i plastyczną pozwala na dokładne kształtowanie drewna o różnej miękkości. Jest stosowana do pracy z materiałem pochodzącym od takich gatunków drzew jak topole, grochodrzewy, buki i dęby. Umożliwia uzyskanie wysokiej jakości elementów profilowych o doskonałej precyzji wykonania, w pełni zgodnych z wcześniejszymi założeniami projektowymi.
Modelowanie w tej technologii pozwala na prasowanie, zgniatanie oraz gięcie surowców. Jej elementem jest poddawanie materiału wpływowi pary wodnej oraz ciepła. Umożliwia ukształtowanie go bez ryzyka uszkodzeń mechanicznych, mogących wystąpić w normalnych warunkach przy dużych naprężeniach w trakcie wyginania. Metoda hydrotermiczna poprzedza proces plastyczny i jest powszechnie stosowana w branży stolarskiej.
Nowoczesne metody obróbki materiałów drewnianych
Stosowane obecnie, nowoczesne metody obróbki materiałów drewnianych pozwalają na bardzo dokładne i bezpieczne kształtowanie różnego rodzaju drewna.
Niezależnie od gatunku drzewa, z którego pochodzi surowiec, jesteśmy w stanie uformować je z użyciem technologii ręcznych, a także skrawania oraz procesów hydrotermicznych i plastycznych. Metoda powinna być dobrana zgodnie z odmianą materiału, z jakim mamy do czynienia.
Zobacz inne używane maszyny stolarskie!