Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Czy obróbka drewna różni się w zależności od jego rodzaju? Odpowiadamy

Naturalne drewna to materiał, który stanowi doskonały surowiec do wykonywania różnego rodzaju przedmiotów, tj. mebli, elementów dekoracyjnych czy wykończeniowych. Do ich tworzenia niezbędne jest użycie procesów kształtowania i obróbki. W zależności od rodzaju materiału drewnianego możemy wykorzystywać różne metody. Wynika to z faktu różnic we właściwościach fizycznych, chemicznych, wytrzymałościowych i mechanicznych pomiędzy gatunkami. Surowiec ten jest zatem niejednorodny i różny, zależnie od miejsca pozyskiwania.

Obróbka naturalnego drewna poprzez cięcie i skrawanie

Podstawową metodą jest obróbka drewna naturalnego poprzez cięcie. To najstarszy znany sposób na dzielenie materiału drewnianego oraz nadawaniu mu docelowych wymiarów i kształtów. Wykorzystywane są tutaj często proste narzędzia ręczne. W przypadku bardziej zaawansowanych prac technologia manualna jest nieprecyzyjna i zaleca się stosowanie bardziej wyrafinowanych rozwiązań.

Dużo dokładniejszym wyborem jest obróbka skrawaniem z użyciem nowoczesnych maszyn CNC sterowanych numerycznie. Profesjonalne obrabiarki pozwalają na piłowanie, frezowanie, toczenie, szlifowanie oraz struganie z bardzo wysoką precyzją. Stanowią doskonałą metodę w przypadku pracy z twardym, litym drewnem, gdyż opór modelowania jest w tym wypadku wprost proporcjonalny do stopnia twardości, a im wyższy, tym lepiej.

Kształtowanie drewna metodą hydrotermiczną i plastyczną

Zaawansowana obróbka metodą hydrotermiczną i plastyczną pozwala na dokładne kształtowanie drewna o różnej miękkości. Jest stosowana do pracy z materiałem pochodzącym od takich gatunków drzew jak topole, grochodrzewy, buki i dęby. Umożliwia uzyskanie wysokiej jakości elementów profilowych o doskonałej precyzji wykonania, w pełni zgodnych z wcześniejszymi założeniami projektowymi.

Modelowanie w tej technologii pozwala na prasowanie, zgniatanie oraz gięcie surowców. Jej elementem jest poddawanie materiału wpływowi pary wodnej oraz ciepła. Umożliwia ukształtowanie go bez ryzyka uszkodzeń mechanicznych, mogących wystąpić w normalnych warunkach przy dużych naprężeniach w trakcie wyginania. Metoda hydrotermiczna poprzedza proces plastyczny i jest powszechnie stosowana w branży stolarskiej.

Nowoczesne metody obróbki materiałów drewnianych

Stosowane obecnie, nowoczesne metody obróbki materiałów drewnianych pozwalają na bardzo dokładne i bezpieczne kształtowanie różnego rodzaju drewna.

Niezależnie od gatunku drzewa, z którego pochodzi surowiec, jesteśmy w stanie uformować je z użyciem technologii ręcznych, a także skrawania oraz procesów hydrotermicznych i plastycznych. Metoda powinna być dobrana zgodnie z odmianą materiału, z jakim mamy do czynienia.

Zobacz inne używane maszyny stolarskie!

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów