Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Czy każda maszyna stolarska wymaga odpowiedniej konserwacji w okresie zimowym?

Zima to trudna pora roku, która wymaga odpowiedniego przygotowania warsztatu. Szczególnie, jeśli znajdują się w nich maszyny stolarskie, zastanawiasz się, czy i w jaki sposób zabezpieczyć je przed mrozem i wilgocią. Czy to w ogóle jest potrzebne? Oczywiście dużo zależy od rodzaju sprzętu, a także tego, w jakim stopniu jest on wyeksponowany na działanie czynników zewnętrznych. 

Czyszczenie i oliwienie maszyn

Choć są to zabiegi całoroczne, czyli takie które wykonuje się bez względu na pogodę, to jednak przed zimą trzeba przeprowadzić je szczególnie starannie. Chodzi tu przede wszystkim o usunięcie zabrudzeń ze smarów, a także resztek drewna i trocin z frezarki. Do tego najlepiej zastosować profesjonalny odciąg o dużej sile ssania. Pozostałości wystarczy usunąć przy pomocy wilgotnej ściereczki wraz z preparatem dedykowanym do czyszczenia metalu. Odpowiedni będzie np. środek do mycia piekarników. Warto starannie oczyścić maszynę, ponieważ drobinki, które z pozoru są nieszkodliwe, z czasem mogą wnikać w szczeliny i oddziaływać na podzespoły, przyspieszając ich zużywanie się. 

Po czyszczeniu warto wykonać oliwienie piły. W tym celu trzeba sięgnąć po dobre preparaty przeznaczone do użytkowania w zimie. Niektóre z nich są uniwersalne, ale jeśli nie dysponujesz środkiem całorocznym, to wybierz taki dostosowany do aplikowania w czasie mrozu i wilgoci. Jednym z najpopularniejszych, nadających się do stosowania w przydomowych warsztatach i profesjonalnych zakładach jest WD40 – naoliwi i zakonserwuje on nawet trudno dostępne, narażone na intensywne zużycie części.

Prawidłowa eksploatacja maszyn

Niektórzy stolarze nie użytkują maszyny z jej pierwotnym przeznaczeniem. Inni z kolei robią to źle lub mało efektywnie. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to jednak często zapominamy o zapoznaniu się z instrukcją obsługi, w której znajdują się dokładne informacje na temat korzystania ze sprzętu, a także zasad jego konserwacji – również zimą. Tymczasem to zbiór cennych informacji, a ich nieprzestrzeganie może prowadzić do przykrych konsekwencji. Np. jeśli do usterki dojdzie w wyniku zaniedbania ze strony użytkownika czy nieprzestrzegania warunków umowy, wówczas producent może odrzucić zgłoszenie reklamacyjne – ma podstawy do nieuznania gwarancji.

Na okres zimowy dobrze jest umieścić wszystkie maszyny tartaczne w warsztacie lub przynajmniej na hali. W ten sposób przezimują w dobrych warunkach. Gdy zostaną na zewnątrz, pamiętaj, aby nakryć je plandeką.

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów