Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Czy frezarka do drewna jest niezbędna w warsztacie stolarskim?

Nie tylko stolarz profesjonalista, ale także amator powinien wiedzieć, że narzędzie w formie frezarki górnowrzecionowej ma zastosowanie głównie w zakładach stolarskich, które zajmują się obróbką drewna? To właśnie te narzędzia sprawiają, że mamy możliwość wykonania fantazyjnych ornamentów, wykończenia mebli domowych, a także ogrodowych dodatków.

Zastosowanie frezarek

Przede wszystkim należy wiedzieć, że frezarka do drewna jest narzędziem nie tylko dla profesjonalnych stolarzy, ale także dla amatorów stolarstwa. Frezarki górnowrzecionowe dzięki zastosowaniu w nich różnego rodzaju prowadnic, szablonów oraz wyprofilowanych frezów przyczyniły się do niemal całkowitego wyparcia narzędzi ręcznych, czyli dłuta oraz noża. Właśnie dzięki temu narzędziu możemy uzyskiwać różnego rodzaju formy i kształty. Nasuwa się pytanie do jakich prac najczęściej wykorzystuje się frezarkę? Zazwyczaj używa się jej do dekoracyjnej obróbki drewna lub powierzchni płaskich płyt. Jeżeli planujesz wykonywać prace dekoratorskie – frezarka jest dla ciebie idealnym narzędziem. Podstawową wadą tego typu narzędzi jest niska wydajność obróbki w przypadku seryjnych produkcji takich elementów, jak ozdobne listwy. Warto wiedzieć również o tym, że przy tego typu narzędziach obróbka drewna o dużych rozmiarach może stwarzać problemy.

Praca z wykorzystaniem frezarki

Z pewnością niejeden stolarz amator zadawał sobie pytanie czy obróbka drewna za pomocą takiego narzędzia jak frezarka jest skomplikowana. Z pewnością to zajęcie wymaga wprawy i praktyki przy operowaniu narzędziem. Doświadczenie możemy zdobywać poprzez frezowanie nieskomplikowanych kształtów, np. podczas dekoracyjnego formowania krawędzi, żłobkowania lub zaokrąglania krawędzi. Zanim zaczniesz pracę powinieneś zamontować w uchwycie wrzeciona odpowiedni rodzaj frezu. Pamiętaj też, że zawsze długość elementu skrawającego nie powinna przewyższać grubości obrabianego materiału. Wycinanie podłużnych zagłębień jest dużo bardziej skomplikowanym procesem – wymagany jest w tym przypadku frez posiadający ostrza czołowe oraz boczne. Najpierw powinieneś wgłębić frez w materiale. A następnie bocznie przemieszczać go – identycznie jak podczas obrabiania krawędzi.

Jeśli wybieramy takie narzędzie jak frezarka do drewna, warto zastanowić się do czego będzie ona wykorzystywana. Postaw na model uniwersalny, który następnie możesz wyposażyć w różnego rodzaju akcesoria, takie jak szablony, prowadnice i inne. Dzięki temu praca w warsztacie będzie o wiele bardziej efektywna.

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów