Maszyny stolarskie 34-231 Juszczyn 546 Pn – Pt: 7:00 – 17:00 | Sob: 7:00 – 14:00 phone +48 880 217 882 , info@maszynyjuszczyn.pl |

ODKRYJ NAJLEPSZE MARKI MASZYN

Bezpieczeństwo pracy w tartaku. O tym trzeba bezwzględnie pamiętać!

Praca w tartaku to dość niebezpieczne zajęcie. Wiedzą o tym doskonale zawodowi stolarze. Osoba przebywająca w takim miejscu narażona jest na szereg zagrożeń. Pracujące maszyny, przemieszczające się bale drewna oraz duży hałas sprawiają, że nietrudno o wypadek. Właśnie dlatego stworzono zasady bezpiecznej pracy w tartaku, które należy bezwzględnie przestrzegać. W tym artykule przedstawimy kilka najważniejszych reguł.

Zagrożenia podczas pracy w tartaku

Osoba pracująca w tartaku narażona jest między innymi na uderzenie przez przemieszczające się przedmioty zarówno metalowe, jak i drewniane, małe urządzenia stolarskie lub duże maszyny do obróbki drewna. Niemałe niebezpieczeństwo stanowi również możliwość pochwycenia i zmiażdżenia przez poruszające się elementy maszyn i urządzeń. Należy także pamiętać, że pracownik może doznać urazu w wyniku kontaktu z wirującymi elementami maszyn i urządzeń, w tym także narzędziami. Przy pracy z drewnem niebezpieczna jest też możliwość uderzenia wyrzucanymi z maszyn elementami obrabianymi lub ich częściami. Oprócz tego wszystkiego osoba pracująca z maszynami stolarskimi narażona jest na oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych, porażenie prądem elektrycznym, a także szkodliwy wpływ czynników chemicznych czy pyłu drzewnego.

Zasady, których należy przestrzegać

Przede wszystkim pracodawca ma obowiązek udostępnić pracownikom, do stałego korzystania, aktualne instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące stosowanych w zakładzie maszyn stolarskich oraz procesów obróbki. Wyjątkowo ważną kwestią jest regularne sprawdzanie stanu technicznego urządzeń, a także dokonywanie ich konserwacji. Stan techniczny maszyn, urządzeń i sprzętu roboczego ma istotny wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy, gdyż niejednokrotnie przyczyną wypadku przy pracy jest niewłaściwa kondycja użytkowanego wyposażenia. Pracownik ma również bezwzględny obowiązek noszenia odzieży ochronnej, w skład której wchodzą rękawice ochronne, kask chroniący przed urazami głowy, nauszniki zabezpieczające przed hałasem, a także okulary chroniące oczy przed pyłem. Powinien także dokonywać okresowych badań lekarskich i stosować się do zaleceń. Bezwzględnie należy też powiadomić przełożonego o zauważonym w zakładzie pracy wypadku lub zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego.

Podsumowując, stosowanie się do zasada bezpieczeństwa i odpowiednie podejmowanie działań w przypadku zagrożenia może ochronić zarówno pracownika, jak i współpracowników przed utratą zdrowia, a nawet życia.

Zobacz inne sekcje w naszym serwisie:

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Koszyk
Start typing to see posts you are looking for.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Sprzedaż +48 880 217 882
Więcej numerów