Stolarstwo to Twoja pasja? Marzysz o wykonywaniu pięknych drewnianych przedmiotów czy mebli? Dysponujesz wolną przestrzenią w domu, piwnicy lub garażu? Świetnie! Podpowiemy Ci, jak urządzić tam własną pracownię stolarską, aby praca w niej była czystą przyjemnością.
Optymalne zagospodarowanie przestrzeni
Wszystkie meble i sprzęty rozmieść tak, aby zapewnić sobie swobodne poruszanie się. W centralnej części pracowni ustaw stół roboczy. Te profesjonalne wyposażone są w odpowiednie imadło, które ułatwi Ci pracę, ale też sporo kosztują. Na początek spróbuj zrobić stół samodzielnie. Nie tylko wydasz o wiele mniej pieniędzy, ale przede wszystkim dopasujesz go do swoich potrzeb i wielkości pomieszczenia.
W pracowni konieczna będzie też szafka, w której przechowasz wszystkie narzędzia. Postaw na taką wykonaną z metalu – ma dużą nośność, dzięki czemu schowasz do niej również większe sprzęty, a w dodatku łatwo utrzymasz ją w czystości. Jej wielkość dopasuj do ilości posiadanych narzędzi, żeby nie zajmowała niepotrzebnie cennej przestrzeni.
Możesz też powiesić na ścianie tablicę z haczykami. Umieścisz na niej najpotrzebniejsze rzeczy, dzięki czemu zawsze będziesz mieć je pod ręką.
Urządzenia, bez których się nie obejdziesz
Jednym z podstawowych urządzeń jest piła. Do swojej pracowni wybierz uniwersalną stołową. Nie wydasz na nią majątku, a za pomocą odpowiedniego ostrza przytniesz każdy rodzaj drewna. Przyda Ci się również wyrzynarka, dzięki której przetniesz również tworzywa sztuczne, a nawet metale. Dzięki niej uzyskasz zaokrąglone krawędzie i wytniesz otwory.
Jeśli nie chcesz tracić czasu i sił na wygładzanie drewna, co jest niezwykle ważne już na początkowym etapie obróbki drewna, zainwestuj w szlifierkę. Przyda Ci się zwłaszcza przy wygładzaniu większych elementów, gdzie papier ścierny może nie zdać egzaminu. Jeżeli jesteś już na bardziej zaawansowanym poziomie, pomyśl o zakupie tokarki lub frezarki. Tokarka przyda Ci się do obrabiania przedmiotów o obrotowych kształtach, np. kuli. Frezarka natomiast wytnie rowki i wgłębienia na płaskich powierzchniach.
Przede wszystkim zatroszcz się o odpowiednie oświetlenie. Na stół czy urządzenia nie powinien padać cień, bo podczas pracy musisz mieć doskonałą widoczność. Pamiętaj też o swobodnym dostępie do gniazdek elektrycznych i odpowiednim stroju roboczym, który powinien przylegać do ciała. Nie zapomnij o grubych rękawicach, okularach i masce przeciwpyłowej. Przydadzą się także zatyczki do uszu lub słuchawki, które ochronią Twój słuch.